Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie

Obchody nocy świętojańskiej w gminie Zbiczno

Utworzono dnia 27.06.2018

W sobotę, 23 czerwca odbyły się obchody Nocy Świętojańskiej w grodzie Foluszek nad jeziorem Popek. Wieczorem wszyscy uczestnicy tego słowiańskiego święta, nazywanego także „nocą kupały” zgromadzili się w replice średniowiecznego grodu, gdzie przybyli z uplecionymi pięknie wiankami. Wokół rzeźb prasłowiańskich bóstw rozstrzygnięto ogłoszony wcześniej konkurs na najpiękniejszy wianek. Komisja w składzie: wójt gminy Wojciech Rakowski, dyrektor GOKSiR Maria Lubczyńska, prezes Stowarzyszenia Zgodnie z Naturą i Tradycją Renata Janczak oraz Jerzy Czapliński, postanowili nagrodzić bez wyjątku wszystkich wykonawców misternych plecionek. Tuż po ogłoszeniu wyników, zgodnie ze starodawnym zwyczajem wianki musiały wypłynąć na wodę. W tym celu trafiły one do łodzi strażackich z Pokrzydowa i Zbiczna, a następnie zostały zabrane na środek jeziora Popek. Tam zostały puszczone na wodę przez dyrektora GOKSiR Marię Lubczyńską oraz prezes Stowarzyszenia Zgodnie z Naturą i Tradycją ze Zbiczna Renatę Janczak. 

W trakcie imprezy chętni mogli postrzelać z łuku do celu, puszczać bańki mydlane czy porzucać wiankiem na odległość. Nie zabrakło wspólnych zabaw i konkursów oraz słowiańskich tańców. Po zapadnięciu zmroku zapłonęło ognisko, przy którym wszyscy mogli uraczyć podniebienia pieczoną kiełbaską. Wspólna, świętojańska biesiada przy muzyce i rozmowach potrwała do późnych godzin wieczornych. 
Organizatorami byli: Wójt Gminy Zbiczno, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie oraz Stowarzyszenie Zgodnie z Naturą i Tradycją ze Zbiczna.  Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Powiatu Brodnickiego w ramach zadania: „VII rok z kulturą na Ty – Noc Świętojańska”.

Obchody Nocy Świętojańskiej w gminie Zbiczno

Utworzono dnia 26.06.2018, 11:29

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny